Archivační řešení Archivematica

Dlouhodobou archivaci musí řešit řada firem, ať už z legislativních, nebo jiných důvodů. Častým problémem dnešních organizací je jejich zahlcení daty v nejrůznějších podobách a formátech. Záleží pouze na specifikách organizace, zda je nejvíce zavalená dokumenty elektronické komunikace, výstupy podnikových IS, nebo třeba množstvím skenovaných materiálů. Řešením, které svým klientům dodává Orchitech Solutions, je právě systém Archivematica.

Naše služby v oblasti archivace

  • Konzultace záměru dlouhodobé archivace dokumentů.
  • Příprava archivačního systému včetně implementace specifických požadavků.
  • Integrace systému do infrastruktury zákazníka.
  • Vývoj potřebných konektorů a modulů.
  • Školení uživatelů i administrátorů, pokud si chce zákazník provozovat systém sám.
  • Služby údržby a provozní podpory řešení.
  • Hostování systému pro zákazníky, kteří nechtějí nebo nemohou využít vlastní infrastrukturu.

Úspěšná open-source platforma Archivematica

Archivematica je velice kvalitní systém pro archivaci digitálních dat. Funkcionality tohoto produktu vycházejí zejména z jeho integrovaného pojetí, kdy v sobě zahrnuje celou škálu open-source nástrojů pro archivaci, řízení a monitorování digitálních objektů. Tento přístup dělá ze systému Archivematica komplexní a zároveň otevřenou platformu, která úspěšně konkuruje svým komerčním rivalům.

Standardy a „Best practises"

Ačkoli je Archivematica open-source projekt, je plně v souladu s klíčovými standardy digitální archivace. To je nezbytným předpokladem pro integraci s dalšími informačními systémy. Archivematica ale navíc reflektuje tzv. Best practices v oblasti archivace dat. Tato orientace na praxi pomáhá využít již osvědčených řešení, které Orchitech Solutions ještě doplňuje nezbytnou customizací a personalizací dle požadavků zákazníka.

Pro zajímavost

Věděli jste, že dlouhodobé udržení digitálních informací vyžaduje více pozornosti, než udržení jiných médií?

Například v 90. letech 20. století byl v ČR nesmírně populární textový editor Text602. Připravovaly se v něm smlouvy, vyučoval se na školách. Běžným archivačním médiem byly diskety. Data na disketách vydrží nepoškozená cca 3 roky, ale ani nepoškozená digitální data ještě neznamenají úspěch. Staré dokumenty z T602 dnes budete jen složitě převádět do současných formátů. A i když se to povede, jen stěží porovnáte, zda výsledek odpovídá původnímu zobrazení v původním programu.  

Je tedy zřejmé, že pokud chcete mít staré digitální informace stále a spolehlivě k dispozici, je nutné se problému systematicky věnovat.

Chcete Archivematicu od Orchitech Solutions?

Napište nám a náš specialista na Archivematicu se Vám brzy ozve

Toto pole musí být vyplněno.
Toto pole musí být vyplněno.
Toto pole musí být vyplněno.