Správa identit na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích

Praha, 7. června 2016 – Jihočeská univerzita začala spravovat účty zaměstnanců i studentů pomocí řešení Orchitech Solutions. Na implementaci oceňuje zejména spolehlivost a bezchybnost zpracování identit. Z hlediska počtu spravovaných identit se implementace řadí k největším v ČR.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU) spravuje kolem 14 tisíc aktivních identit včetně více než tisíce akademických pracovníků. Kromě toho také eviduje informace o cca 55 tisících neaktivních identit. Původní systém správy identit – NetIQ Identity Manager – přestal vyhovovat zejména z licenčních důvodů, ale taktéž vinou nedořešených nedostatků jeho implementace.

Řešení Orchitech Solutions následně zvítězilo jako náhrada původního systému a v listopadu 2015 již bylo kompletně implementováno a uvedeno do produkčního provozu. Implementace identity managementu (IdM) se vzápětí bez větších potíží vyrovnala s přechodem na nový personální systém EGJE a nyní spravuje kolem 220 tisíc účtů v cílových systémech.

Hlavním přínosem nového řešení je přepracování nefunkčních procesů, výrazné snížení chybovosti a upgrade uživatelského self-service s využitím moderních technologií. Původní IdM produkt od společnosti Novell byl nahrazen za řešení Orchitech Solutions založené na open-source projektu OpenIDM a pro tvorbu uživatelského rozhraní byl použit moderní framework Angular Material.

Kvalitní spolupráci JU s Orchitech Solutions potvrzuje i zástupce univerzity, pan Ing. Jan Marek: „S prací firmy Orchitech na projektu implementace IdM v prostředí Jihočeské Univerzity jsme byli velmi spokojeni. Projekt byl řízen tak, že firma plnila termíny, vývojáři jsou komunikativní a výsledná konfigurace IdM pokryla všechny naše požadavky."

Na úspěšnou implementaci bylo navázáno podporou provozu třetí úrovně, přičemž všechny provozní nejasnosti se daří podrobně vysvětlit a vyřešit v rámci několika hodin. I tímto se současné řešení IdM na JU liší od předchozího stavu.

JCU IdM