Zpět

Liferay, lídr mezi portály

Technologie společnosti  Liferay v současné době řadí mezi přední řešení podnikových portálů.  Samotný produkt  Liferay Portal je postavený na jazyce Java a je vyvíjený více než 10 let, plně však reflektuje nejnovější Web 2.0 technologie a trendy.  

Liferay, to je především open-source

Liferay je dostupný ve dvou edicích, komerční Enterprise Edition a komunitní Standard Edition. U komerční, placené, edice je kladen velký důraz na stabilitu a zákazník platí za některý z balíčků podpory. Každá vydaná verze Liferay Portal EE je oficiálně podporována po 4 roky.

Velký úspěch ale slaví především komunitní open-source platforma, která se stala široce využívaným způsobem, jak efektivně budovat podnikové portály  umožňujících centralizaci informací, procesů a aplikací.  Uživatelé si ji mohou volně stahovat a používat pod licencí LGPL.

Technologie nejsou problém

Mezi hlavní výhody portálu Liferay patří například podpora 32 jazyků v rámci základní instalace, ale hlavně kompatibilita s většinou hojně využívaných databází jako MySQL, PostgreSQL, SQL Server, Oracle atd., stejně tak si rozumí se všemi známými aplikačními servery. Liferay tak je velmi univerzální a boří technologické hranice, které by bránily v jeho nasazení. Pokud nevěříte, můžete si přečíst kompletní  technickou specifikaci portálu.  

Funkcionality prostřednictvím portletů

Webový obsah a funkcionality portálu jsou tvořené tzv. portlety.  Jejich skládáním lze z administračního rozhraní velmi snadno vytvářet obsah i bez jakékoliv znalosti programování. Již základní instalace Liferay portálu obsahuje velké množství portletů s funkčnostmi týkající se správy obsahu, obrázků, dokumentů, uživatelských rolí a práv, nástrojů pro spolupráci, propojení se sociálními médii a mnoho dalšího. Pro zájemce je k dispozici je úplný   výčet portletů.

Obsah je nejdůležitější

Portálová řešení jsou především o sdílení informací, tedy obsahu. Proto pravděpodobně nejdůležitějším nástrojem portálu je CMS (Content Management System), systém pro správu obsahu. Pomocí něj je možné velmi jednoduše nejen spravovat, ale i vytvářet nový obsah přímo z prohlížeče.

První věcí, kterou lze upravovat pomocí toho systému jsou jednotlivé webové stránky a jejich hierarchické řazení. Je možné měnit i celkový vzhled portálu výběrem vhodného tématu z nabídky, dokonce je možné mít nastavená rozdílná témata pro klasickou a mobilní verzi webu.

Pomocí CMS lze vkládat portlety. Lze s nimi také snadno pohybovat a přesouvat je v rámci stránek. Jednotlivým stránkám můžeme přiřadit některé z předdefinovaných rozvržení např. rozdělení stránky dva stejně široké sloupce, a portlety ve stránce se automaticky zarovnají.

Pokud byste mezi základními layouty nenašli takový, jaký potřebujete, můžete si naprogramovat vlastní. To samé platí i pro témata a portlety, ale o tom až později.

Velmi podstatnou součástí CMS je samozřejmě rozhraní pro vytváření vlastního obsahu. Pro tento účel je využíván WYSIWYG editor, mimo jiné lze také nastavit workflow pro schvalování vytvořeného obsahu.

Dalšími užitečnými funkčnostmi, které stojí za to zmínit, jsou integrace Liferay s Google Analytics, propracovaný systém uživatelských rolí a práv a nastavení staging prostředí přímo pomocí CMS.

Přizpůsobte si portál

V předešlé části jsme si řekli, že v CMS rozhraní je možné měnit vzhled a vkládat portlety. Nyní se budeme konkrétněji zabývat těmito rozšířeními. Pro Liferay portál existuje několik typů pluginů, díky nimž si ho můžeme přizpůsobit:

  • Themes - Témata se používají k úpravě vzhledu celého portálu, jejich implementace je kombinací CSS stylů a šablon Apache Velocity.
  • Layout Templates - Účelem těchto šablon je úprava rozložení portletů ve stránce, jsou implementovány opět ve Velocity.
  • Hook plugins - Pomocí hook pluginů lze rozšiřovat některé ze základních funkcionalit Liferay portálu, mimo to lze také přepisovat JSP soubory vestavěných portletů.
  • Ext plugins - Tyto pluginy umožňují upravit prakticky libovolnou část zdrojového kódu portálu vlastní implementací.
  • Portlety - Portlety jsou samostatné aplikace psané v Javě, které v rámci portálu zajišťují nějakou konkrétní funkcionalitu a tvoří jeho obsah.

Vývojové nástroje pomůžou

Liferay poskytuje sadu vývojových nástrojů (Plugins Software Development Kit) využívající Apache Ant, určený pro vývoj těchto rozšíření.  K dalšímu usnadnění vývoje může dopomoci zdarma dostupný Liferay IDE, plugin do vývojového prostředí Eclipse  Nejnovější verze podporuje všech pět zmíněných rozšíření. Liferay navíc poskytuje Enterprise verzi tohoto prostředí nazvanou Liferay Developer Studio, která je ovšem dostupná pouze po zakoupení komerční edice portálu.

Liferay Portal, pár slov závěrem

Z předchozích řádků je jasné, že portálové řešení Liferay je poměrně robustní, důraz je však kladen především na jednoduchost a rychlé použití. Už základní instalace nabízí širokou škálu portletů s nejrůznějšími funkcemi.  Portálům s vyššími nároky se pak nekladou meze ve vývoji vlastních rozšíření. Navíc i v České republice existuje několik společností, které se na technologii Liferay specializují a jsou schopné dodat i integračně a vývojově velmi složitá řešení přímo na míru zákazníka.  I proto využívají Liferay Portal tisíce uživatelů po celém světě a společnost Gartner ho umístila do segmentu leadrů ve své studii Magic Quadrant for Horizontal Portals

Liferay - Gartner, Magic Quadrant 2011

Zdroj: Gartner (October 2011)

 
Předchozí
Komentáře
Trackback URL:

Zatím nebyly vloženy žádné komentáře. Buďte první.

Poslední přispěvatelé Poslední přispěvatelé

Team Orchitech
Příspěvků: 1
Hodnocení: 1
Datum: 29.7.14
Markéta Kůdelová
Příspěvků: 1
Hodnocení: 1
Datum: 3.1.12